“Valami olyasmit tanulni ami időtlen és
minőséget képvisel az egy nagyon jó ötlet.”
A történelmi Sákjamuni Buddha körülbelül 2560 évvel ezelőtt született a mai Nepál területén, királyi család sarjaként. 35 évesen, hat év mély meditáció után felismerte a tudat valódi természetét, és így elérte a megvilágosodást. Az elkövetkező 45 évben Buddha tehetséges tanítványok ezreinek tanította azokat a módszereket, amelyekkel a megvilágosodás elérhető.
Mit tanít a Buddha?
Buddha mindenki számára érthető és az életben kiválóan használható magyarázatokat ad arról, hogy mi a végső valóság, és mi az, ami feltételekhez kötött. Ezek megértésével tartós boldogságot tapasztalhatunk. A buddhizmus nem ismer dogmákat, sőt bátorít, hogy tegyünk fel kérdéseket. A megértett információ a megfelelő meditációkon keresztül saját tapasztalattá válik, a kiegészítő módszerek pedig megszilárdítják az elért tudatszinteket. Buddha tanításainak célja, hogy teljesen megvalósítsuk a mindenkiben ott rejlő megvilágosodott képességeket.
Mi a karma?
A karma az ok-okozat törvénye, amely szerint a világot a tudatunkban tárolt benyomásoknak megfelelően tapasztaljuk – ezeket a benyomásokat a test, a beszéd és a tudat cselekedetei által mi magunk hozzuk létre. Ez azt jelenti, hogy itt és most alakítjuk a jövőnket saját cselekedeteinkkel.
Mi a meditáció?
A meditáció jelentése a buddhizmusban az erőfeszítés nélküli időzés abban, ami van. Ehhez a buddhista tanítások egyes szintjein különböző módszereket tanítanak, amelyek lényegében a tudat lenyugtatásán és összpontosításán alapulnak. A Gyémánt Úton a legfontosabb módszerek a tudat természetének felismerésére a megvilágosodott erőterekkel való eggyé válás és a tanítóval való azonosulás. Ahogy korábban Tibetben a megvalósítók barlangjaiban, úgy napjainkban Nyugaton is vezetett meditáció által válik először hozzáférhetővé a Gyémánt Út számtalan eszköze a meditálók számára.
Mit jelent a megszabadulás és a megvilágosodás?
Először felfedezzük, hogy a test, a gondolatok és érzelmek folyamatos változásban vannak, így nincs alapja egy valóban létező egónak vagy „énnek”. Ezt felismerve többé nem érezzük magunkat célpontnak – ez a megszabadulás. A megvilágosodás a második, végső lépés. Itt a tudat tiszta fénye minden tapasztalaton átsugárzik. A tudat minden pillanatban élvezi az önmagából keletkező képességeit, és minden spontánná, erőfeszítés nélkülivé válik.
Buddha tanításainak három szintje Buddha három típusú embernek adott útmutatásokat. Azok akik a szenvedést akarták elkerülni, az ok és okozatról kaptak tanácsokat. (Kis Út, szkrt. hinajána) Azoknak, akik belső gazdagsággal rendelkeztek, és szerettek volna tenni másokért, a bölcsességről és az együttérzésről tanított. (Nagy Út, szkrt. mahajána) A Gyémánt Úton (szkrt. vadzsrajána) Buddhát a saját tudatunkban rejlő képességek időtlen tükreként látjuk, megtanuljuk gazdag, önfelszababdító nézőpontból tapasztalni a világot. A buddhista meditációk kibontakoztatják a megvilágosodott tudatban rejlő félelemnélküliséget, spontán örömöt és aktív együttérzést.
"Senki
sem tisztul meg attól, hogy tovább hempereg a sárban, és
hosszasan kesereg jelenlegi vagy múltbéli gyengeségein. Ez a
viselkedés egyrészt önmarcangoló magányhoz vezet, másrészt
eltakarja előlünk az „itt és most” nagyszerű lehetőségeit."/ Láma Ole Nydahl
16. Karmapa, Láma Ole és Hannah
A 20. század nagy történelmi változásainak köszönhetően jutott el a Buddhizmus Európába és Magyarországra is.
Ole Nydahl, párjával Hannah-val ázsiai útjuk során találkozott több neves buddhista tanítóval, így a 16. Karmapával is. Mikor már Hannah és Ole láthatóan kellően magukba szívták a tant és nagy odaadást mutattak Karmapa felé, kaptak egy felkérést. Karmapa felkérte őket arra, hogy alakítsanak nyugaton buddhista centrumokat és segítsenek terjeszteni Buddha tanításait. Mindezt olyan nagy sikerrel tették, hogy manapság több, mint 700 karma kagyü központ működik nyugaton.
Az ő történetük jól dokumentált és kellően inspiráló. Viszont itt ezen a felületen nem koptatnám tovább a karaktereket. Akit érdekel a Gyémánt út és a buddhista meditációk az bátran betérhet a legközelebbi Karma Kagyü központba. Hetente többször is nyitott meditációk vannak, amiken bármilyen előképzettség nélkül részt lehet venni.
Mindenkinek köszönöm, aki ezt eddig elolvasta.
Legyen minden élőlény boldog, s rendelkezzen a boldogság okával!
Ennek a bejegyzésnek többször próbáltam már neki futni, személyes okokból mindig halogattam. Egyrészt azért, mert a téma óriási, másrészt pedig azért mert hivatalos forrásokból szépen elvagyunk látva. Bárki, bármikor elmehet egy Gyémánt út központba Magyarországon is és beülhet egy nyílt, 16. Karmapa meditációra. Közvetlenül lehet találkozni a tibeti buddhizmussal Magyarországon. És nem csak Gyémánt út, (Karma kagyü vadzsrajána) ha nem számos más élő vonal tanítványa, tanítója megtalálható nálunk és Európa összes országában. Kifejezetten egyik személyes okom pedig az volt, hogy gyakorlóként igazából még én is csak ismerkedem a buddhizmus ezen ágával, és ha időm teheti inkább meditálok, vagy olvasok a témában. Így tehát magamhoz képest késve, de csak meg született ez a bejegyzés. Kívánom, hogy soraim legyenek minden érző lény javára.
Balogh Tamás, Miskolc, 2024 12. 26.
Forrás: www.buddhizmusma.hu
Minden szükség információt a fenti linken meg lehet találni.