2020. április 15., szerda

TE IS ÉGESS KÖNYVET! (eredeti cím: Összezárva magunkkal)

A jelenlegi lezárásokkal és korlátozásokkal terhes időszak számos dologtól megfoszt minket. Nem mehetünk oda ahova szeretnénk, vagy találkozhatunk azokkal, akikkel kéne. Programjaink törlődtek, sokaknak a munkahelyük is átmenetileg vagy teljesen megszűnt.
Ez egy komoly helyzet, viszont az egészségügyi és gazdasági részleteit nem ez a bejegyzés fogja megtárgyalni. Helyette inkább vizsgáljuk meg lelkileg lehetőségeinket. Milyen dolgokkal foglalkozhatunk egy ilyen időszakban? 
   Minden válság magában foglalja a lehetőséget a változtatásra is. Jó irányban is. Sokan panaszkodtak eddig, hogy egy otthon töltött hétért a karjukat is oda adták volna. Akik arra vártak, hogy legyen idejük nyelveket tanulni, írni, otthon kitakarítani most van lehetőségük. A fanyalgók és lusták, pedig rossz úton járnak, mert számos példa mutatja, hogy a lehetőséggel igenis aki tud, az él. 

Takarítás

Kissé morbid ugyan a jelen helyzetben, azonban ismeretes, hogy a kínai válság szó írásjelei a veszély (wei) és lehetőség  (ji) jelekből tevődnek össze*. A nyelvbe kódolt bölcsesség alapjai náluk is fenn maradtak. Természetesen a jelentéstartalmakat ki lehet forgatni magukból. 
Viszont, ha azzal játszunk el gondolatban, hogy a lehetőség jelenthet jót is, olyat, amit felhasználhatunk saját javunkra is, akkor mindjárt  előnyösebb helyzetbe kerültünk. Parányi segítség is sokat nyújthat.
    Össze zárva magunkkal és a hozzánk közel állókkal sok dolog felszínre kerül. Régi vitaindító sérelmek, vagy éppen rossz szokások manifesztálódhatnak intenzívebben. A karantén-helyzet jó alkalom ezek elengedésére, megbocsátására vagy felül írására. Sokkalta erőteljesebben érezzük miket mulasztottunk el eddig tisztítani vagy elengedni. 

Haszontalan dolgok kidobása

Időről időre szükséges körül néznünk lakásunkban, legtöbbet használt szobánkban, hogy milyen tárgyakra nincs már rég szükségünk. Számos kis megunt csecse-becse foglalja a helyet. A polcnyi nem olvasott, esetleg örökölt könyveket lehet legjobb, ha egyenesen a kukába hajítjuk. Mert még, ha azokat mi is vettük, már nem hozzánk tartoznak. A felszabadult tér, pedig később minket fog segíteni.

Elmondok egy személyes példát, hogy legyen mindenkinek fogalma a helyzet komolyságáról. Nem is olyan régen kaptam egy könyvet, amit egy darabig olvastam, majd félre tettem. A könyv az éjjeliszekrényemben volt, azonban mégis közel az ágyamhoz. Ettem, ittam, meditáltam, filmet néztem, írtam és aludtam közelében. Egyszer arra lettem figyelmes, hogy hirtelen jött magas vérnyomásom támadt, erős szívdobogással. Azt hittem, hogy egy gyulladt fog az oka. Nagyjából három napig kínzott. Idővel rájöttem, hogy a helyzetet nem okozhatja fog. Kint sétáltam, kisebb munkákat végeztem és megterhelés alatt sem lüktetett semmi az ínyem környékén. Viszont főleg amikor lefeküdtem pihenni mindig rosszabbul és rosszabbul éreztem magam. Ez nem logikus, ugye?
    Egyik nap jött a megvilágosodás, miközben néhány dolgot arrébb pakoltam a szobában. A kérdéses könyvet, pedig mivel már rég olvastam, fel akartam tenni vissza a polcra. Akkor éreztem, hogy a könyv és köztem kellemetlen energetikai kapocs van. Miután erre rájöttem és a házból is kivittem a kötetet, azonnal jobban éreztem magam. Újra tudtam az ágyamban feküdni anélkül, hogy valami szorongatta volna a szívemet.
A könyvet végül házon kívül elégettem, mert nem akartam, hogy véletlenül esetleg máshoz kerüljön és ugyanazt élje át, amit én. Megmondom őszintén fogalmam sincs mi lehetett konkrétan a könyvvel.
Egy pszichológus biztos azzal magyarázná a történetet, hogy a könyv cselekményébe nagyon bele éltem magam. Esetleg azzal indokolná, hogy akitől kaptam, azzal tudat alatt megoldatlan viszonyom van. A könyv történetesen vontatott cselekmény szálakkal operált, lassú, régies stílussal, ezért is raktam volna félre. Untatott összeségében. Akitől pedig kaptam jó viszonyt ápolok, nem feltételezem, hogy tudatosan átkozott könyvet adott volna a kezembe. 
A könyv címe és írója elképzelhető, hogy teljesen lényegtelen a történet szempontjából. Lehetséges, az összes könyvén egyfajta átok ül, de az is lehet, hogy ez csak egy személyemnek szóló lelki üzenet volt, hogy mi az, amire egyébként egyáltalán nincs szükségem. 

Ez volt az én egyik kidobandóm tavasszal. Ez persze nálam is kirívó eset, hasonlóval csak egyszer találkoztam lakásban, egy félig leégett gyertya formájában. Annak is negatív erőtere volt és nehezen tudatosítottam. Viszont az a gyertya nem volt állandó jelleggel benne a közvetlen életteremben. 
Remélem ezzel mindentől jobban sikerült rávilágítanom, hogy miért fontos a szükségtelen, netán kifejezetten káros tárgyak kidobása. 

Kreatív időtöltés

Miután a takarítást elvégeztük, feltöltődhetünk kellemes elfoglaltságokkal. Sokan az adalékanyag mentes pék árúk készítésébe fogtak bele. Kenyerek és kalácsok jelentek meg az online térben. Némelyikük ugyan elég furcsa alkotás, viszont mindben ott a lélek és nagyrészük biztos egészségesebb bolti, felfújt rokonaiktól.  Magyarósi Csaba vlogger is sütésre adta a fejét. Ő eddig inkább elment Olaszországba vagy hazai éttermekbe, most viszont otthon süti a pizzát
Saját kenyér, recept mellékelve
Már az olaszoknál is láthattuk, hogy az énekesek és zenészek szívből szórakoztatják környezetüket. Azóta sok kihívás jelent meg az interneten. Az eldugott tehetségek több emberhez juthatnak el, mint valaha. Pamkutyáék ezt kihasználva Karantén tehetségkutató szervezésébe kezdtek. Az első videójuk már fél milliós megtekintésnél jár, ezen bejegyzés írásakor pedig azt már kettő is követte. 
   Táncosok, testépítők, jóga oktatók motiválnak otthon gyakorlásra. Amire szükség is van, ugyanis jómagam is olvastam olyan beszámolót, hogy a semmittevés közepette az egyébként egészségesek lábai is elkezdenek dagadni, vizesedni. 
    Olyan új hírességek is születnek, mint az "Anyakivan" oldal instagramon, ahol egy anyuka, Semjén Nóra ad vicces tanácsokat gyerekeseknek. A bor fogyasztás a tanácsok között elég gyakori. 
   A nagy öregektől is látunk jó példát. Anthony Hopkins újból rivaldafényben sütkérezik, a világ ugyanis egy rövid video alapján újra ráfigyelt. Sokak, köztük jómagam számára is most derült fény arra, hogy a színész a festészet örömének eddig is hódolt. Most azonban kifejezetten több ideje van hobbijának élni. 
   Én számos kreatív projektbe kezdtem bele. Többek között régi novelláimat kezdtem leporolni, kezdetnek egy belső poénokkal teli könnyed horror történettel próbálkoztam. (Itt olvasható.) Ezek sajnos a blogtól elveszik az időt, de tele vagyok ötlettel Samsarahun fejlesztésével kapcsolatban is. Bízom benne, hogy már ebben az évben sikerül a blogra vonatkozó újításokat is keresztül vinni. 

Ennyi érdekességet sikerült összegyűjteni a nagyvilágból. Kívánok minden olvasómnak erőt, egészséget! 

Adalék

*A krízis/válság jelről bővebben: 
Az eredeti jelentése (angolul: danger at a point of juncture) még érdekesebb, ugyanis olyasmit jelent, hogy: veszély egy adott fordulóponton.

Jó kenyér recept, ezzel sikerült már igazi, finom kenyeret sütnünk: