Lassan harminc éve elhagyta már ez a "mester" a földi porhüvelyét, de sajnos a new age utóhatásait meglovagolva a kiadók miatt azóta is szennyezi a légkört. Az igazán sötét oldaláról - már ha egyáltalán van neki fényes - sajnos kevés értekezés található Magyarországon. Elsőként a látszólag mézzel csöpögő, könnyen fogyasztható könyvekkel találkozik a publikum. Ami persze még mindig jobb, mintha vele személyesen tudna. Osho-val ugyanis az a baj, hogy spiritualizmus címszó alatt drogokat, következmények nélküli szexualitást, gyilkosságokat és elmebajt kínál. Fölmerül a kérdés: kínálhat -e bármilyen formában sikeres önmegvalósítást egy olyan guru, aki saját életében csak menekült és az őt elhagyó tanítványait elátkozta?
ÉLETÚT
Radzsnís Csandra Mohan Dzsain 1931. december 11. – 1990. január 19.), más néven Bhagvan Srí Radzsnís (Bhagwan Sree Rajneesh), majd későbbi közismert nevén Osho vagy Oso; Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban élt spirituális vezető; egy új vallási mozgalom megalapítója.
A huszonegy éves korában történt állítólagos megvilágosodása után még befejezte egyetemi tanulmányait, majd évekig filozófiát tanított a jabalpuri egyetemen. Eközben széltében-hosszában bejárta Indiát, nyilvános vitákra hívva az ortodox vallási vezetőket, megkérdőjelezve létjogosultságukat. Rengeteget olvasott, az indiai tradíciók mellett a nyugati tudomány eredményeiről is.
Filozófiáját episztemológiai szempontból nyugati kategóriák szerint leginkább radikálisan szkeptikusnak, relativisztikusnak lehetne besorolni. Alaposan tanulmányozta és ismerte a keleti tanok szinte mindegyikét, bár beszédeiben gyakran következetlenül keverte a tanításokat. Ugyanakkor a nyugati tanításokat részletesen nem ismerte, nem hivatkozott rájuk pontosan, és nem ebben a kategória-rendszerben helyezte el magát. Hatalmas erő és tekintély áradt belőle, szavait kinyilatkoztatásként fogadták a tanítványok – még akkor is, amikor az összeollózott tanok eredményeképpen súlyos ellentmondásokba keveredett önmagával. Tanítását nem intellektuális megértésre, hanem megtapasztalásra alapozta. A legfontosabb értékek az életben szerinte a szeretet, a meditáció és a nevetés, és az emberi élet egyetlen valódi célja az, hogy elérje a szellemi megvilágosodást.
Indiában gyakran hívták „szex gurunak”, miután több felkavaró beszédet tartott ortodox közösségekben, a szabad szerelemről és a szabados szexualitásról. Tanításai szerint „a tantrában minden szent, és semmi sem szentségtelen”. Osho bár soha nem tartozott egy tantrikus vonalhoz sem, a tantra egy változataként mutatta be kitalált tanításait
Beszédei során több mint 10 millió szót jegyeztek le, és legalább 600 könyv jelent meg a nevében hindi és angol nyelveken, melyek többek között Buddha, Krisna, Jézus, Szókratész, Zen és más mesterek tanításairól, valamint a legkülönfélébb témákról szólnak. Előadásaira a világ minden tájáról érkeztek tanítványok, barátok, útkeresők. A számukra tartott előadásokat több mint hatszáz kötetben adták ki, és több mint harminc nyelvre fordították le.
Rengeteget olvasott és tanításaiban sokszor használt szellemes vagy akár vaskos vicceket. Erőteljes szónoki tehetségét használta fel az üzenete továbbítására, viszont folyamatosan emlékeztette követőit arra, hogy beszédeinek egyetlen célja a hallgatóit elindítani a meditáció útján.
Követői szerint Oso egyedülálló volt abban, hogy több különböző, egymásnak ellentmondó filozófiát is képes volt egyesíteni, mint például az antik görög tanításokat (Epheszoszi Hérakleitosz, Pitagorasz és Szókratész), a keleti filozófiákat (iszlám, buddhizmus) és Nietzsche ateizmusát. Véleménye szerint minden vallás valódi volt, amikor a megvilágosodott mesterek megalapították őket (mint Jézus, Buddha, Mohamed), és később romlottak el a hivatalos egyházak megjelenésekor. Ez az elképzelése sok teljesen különböző kultúrákból származó követőt eredményezett. Tanításaiban összehozta a nyugati és keleti, az anyagi és szellemi világot, és többször hivatkozott a jövő modern, tudatos emberére úgy, mint „Zorba, a Buddha”.
Bhagwan sokszor szembehelyezkedett a régi vallásokkal, mivel szerinte ezek már alkalmatlanok a felgyorsult, modern élet számára. Mindeközben nem kevesebbet állított magáról, minthogy ő „Isten megtestesülése”. /forrás: wikipedia
KÜLSŐ MEGJELENÉSE
Külsőleg Osho szeretett tekintélyes mintentudó képében megjelenni. Tiszteletteljes hosszú szakál, rezzenéstelen tekintet. Ahogy kopaszodott és főleg népszerűbb lett kötött fejfedőket hordott. A sapkái között teljesen fekete színűeket is megtalálhatunk. A követői vörös színekben öltöztek. Energetikai szempontból érdekes megfigyelni, hogy a korona csakráját fekete fejfedővel zárta le, a követői pedig a gyökér/szex csakra vörös színét öltötték magukra. Érdekes megfigyelni, hogy a buddhista irányzatok a narancssárga, sárga, barna és gesztenyebarna színű ruházatokat kedvelik inkább. Náluk is megfordul a vörös, mélyvörös szín, de sok esetben más színekkel feloldva. Illetve az is előfordul, hogy a szerzetesek egy csoporton belül minden "rangtól" függetlenül keverten hordanak piros és narancsszínű ruházatot. Későbbiekben ez az Egyesült Államokban másodjelentéssel is bírt. A vörös szín önmagában sokakban a kommunistákra utaló jelzést válthatott ki, dacára annak hogy meglehetősen liberális elveket vallottak Osho követői.
A továbbiakban a rendelkezésünkre álló dokumentumfilmek, bírósági iratok alapján közelebbről is megvizsgáljuk Rajneesh életét.
FEAR IS THE MASTER (1983)
- Mesteri félelem, a disco-sex-guru
Az első dokumentumfilm 1983-ban készült róla. Jelenleg Youtube-on 4 részben elérhető (Rajneesh Cult exposed. A.K.A. the Disco Sex Guru (Weird rituals)). Kiderül az alkotásból, hogy mi a közvetlen múltja Indiában a Rajneesh-nek és hova fajultak az emberkísérletei a követőivel. A bemutatásakor érthetően sokkolta az egész világot, főképp az Egyesült Államok lakosságát. Megtekintése után mindenkiben kialakult egy jogosan visszataszító kép a "mesterről".
Fontos megjegyezni, hogy 1978- utáni időszakban az egész Amerikai-kontinensen mindenki tartott a szektáktól és az arra kicsit is hasonlító szervezetektől. 1978-ban ugyanis egy Jim Jones nevű gyalázatos keresztény fanatikus megölte több, mint 900 követőjét. Ennek a tragédiának az árnyéka rávetül a 80-as évekre is és érezhetően a dokumentumfilm készítőit is motiválta.
"Osho: - Úgy segíthetek rajtad, ha elpusztítalak téged. Ha elpusztítom a múltadat, a tudásodat, az ideáidat, a kondicionáltságodat, a személyiségedet. Csak, ha elpusztítottalak akkor segíthetek az újra születésedben." (saját fordítás)
- Kiderül a filmből, hogy Rajneesh, célja egy olyan új ember létrehozása, aki boldogan "elme nélküli". A moralitás, felelősségvállalás és józanság gátjainak lerombolását hirdette.
Ez számos katonai pszichiátriai "kezelés" célja volt a múltban bevallottan. Argo használatával élve: miután egy ember agyát kimossák, utána könnyűszerrel azt tesznek vele amit szeretnének. Kialakítanak egy függőséget az arra hajlamosok elméjében, aki pedig már annyira megtört nem fog ellenállni, kérdéseket feltenni az őt már egyszer átprogramozónak. Még fizet is érte.
Praktikus megoldás, ugye?
Workshopok és pszichiátriai kísérletek
Az Indiában "Workshop" címen reklámozott összejövetelek több ember halálával és pszichiátriai kezelésével végződtek. Voltak akiket megerőszakoltak, bordáit, csontjait eltörték. A végtelen "szabad szex" miatt számos nem kívánt terhesség is létrejött és ebből következő abortuszok.
Dinamikus meditáció címszó alatt futó összejöveteleket úgy kell elképzelni, hogy emberek ordibálnak, rugdalóznak, egymást bántalmazzák többnyire meztelenül. Ezt egészen addig amíg hiprventillált, sokkos fizikai állapotot elő nem idéztek. A kívánt terápiás hatása azt szeretett volna lenni Osho és néhány őrült pszichiáter fejében, hogy miután a saját gátaitól megszabadulva kiengedik az emberek a stresszt, a negativitást. Lenyugodva a "kezelés" végén, pedig új emberként távozhatnak.
Nos, abban igazuk volt hogy tényleg új emberként távoztak. Viszont megtörve és sokkalta zavartabban, mint érkeztek. Ez a metódus, ez a kezelésnek csúfolt gonoszság pont azokat vette célba, akik válaszokat kerestek, nyitottak voltak és esendőségük dacára is elég értelmesek, hogy az életüket jobbá kívánják tenni. Sajnálatos mód a lehető legrosszabb ajtón kopogtattak.
Pénz, elképzelhetetlenül sok pénz
Az indiai Pune ashram egyik nagy dobása az volt, hogy elérték az adómentességet. Minden pénzt, ajándékot amit a kezeléseket túl élő követőktől kaptak, azt megtarthatták.
"Hiszek a luxusban. Ha nem tudom elérni, hogy mindenki luxusban éljen, akkor legalább megpróbálom elérni hogy én abban éljek." nyilatkozta halálosan komolyan.
Osho követői az ashramban vörös ruhát és olyan nyakláncot kellett hogy hordjanak amelyen az ő arcképe látható. A családjukkal, barátaikkal való összeköttetést pedig meg kellett szüntetniük.
A gazdagság Indiában addig tartott amíg az állam megelégelte, hogy drogcsempészettel, útlevél hamisítással foglalkoznak az ashram lakói. Húsz millió rúpia megfizetésére kötelezték Osho-t.
Valószínűleg biztosítási csalással is megpróbálkoztak, ugyanis miután tűzkárra biztosították az ashramot egy Osho-fanatikus tűzbombákat dobott az épületre.
1981-ben Másjus 31-én űzött vadként elmenekült Osho az Egyesült Államokba.
Amiről kevés szó esik máshol is
A Fear the master-ben több dolog is elhangzik, amit sajnálatos mód kihagytak a későbbi 2009-es dokumentumfilmből. Ezek közül az egyik amiről kevés szó esik máshol is az a gyerekek. Előfordult, hogy a szülők heteket töltöttek távol és kifejezetten kutatni kellett őket, hogy hol voltak. Az iskolában semmi lényegesen sem tanultak, általánosságban véve pedig a szexuális zaklatástól is védtelenek voltak.
Az egészségügyi helyzet is tarthatatlan volt. Olyan szexuálisan terjedő betegségek, mint a gonorrea, szifilisz és herpesz megszokottak voltak a kultusz tagjai között. Amikor ezzel kapcsolatban el kezdtek vakarózni már akkor késő volt.
Ezután az időben a film tovább is folytatódik, de mi ugrunk a Wild, wild country-ra ahol részletesebben foglalkoztak a kultusz tetteivel.
FEAR IS THE MASTER (1983) 4 része youtubeon:
1. rész 2. rész 3. rész. 4. rész
RAJNESPUR - Wild, wild county
Vad, vad, ország
A Wild, wild country egy Netflix által készített 6 részes dokumentumfilm, amely főleg a 1980 és 90 közötti időszakkal foglalkozik. A készítők hihetetlen zseniális munkája során megszólalnak azok az egykori főbb karakterek, akik az Egyesült Államokban a guru körül mozogtak, illetve vele és kultusszal kapcsolatban álltak. Az alábbiakban a 6 rész tartalma következik időrendben, kivonatosan:
1.
Rajneesh körül a hangulat egyre forróbbá vált. Egyre több külföldi spirituális útkereső érkezett hozzá. Felismerve az üzleti lehetőséget szükséges volt új és nagyobb helyszínt találniuk. A helyi politikusok összefogása miatt azonban Indiában új központot nem tudtak létesíteni.
Osho új titkára Ma Anand Sheela (Ma Yoga Laxmi-t váltja) önként vállalkozik arra, hogy az Amerikai Egyesült Államok területén talál Osho-nak egy működési területet és megszervezi az Államokba szöktetését. Osho számos betegség gyötörte. Cukorbetegséggel, asztmával, allergiákkal és hipochondriával küzdött.
1981 április 10-től egészen 1985 szeptember 16-ig háttérben maradt. Sheela intézte az ügyeit, este találkoztak és cseréltek eszmét. Arról sajnos nincsenek feljegyzések, hogy milyen instrukciókat adott Osho a titkárának, és hogy Sheela mit tett saját elhatározásból. Az viszont kikövetkeztethető, hogy Sheela-n kívül Osho másokkal is tartotta kapcsolatot, tehát nem teljes elszigeteltségben élt.
1981 Június 1-én előzetes nyilvános bejelentés nélkül Osho elutazik az éjszaka közepén egy repülőgép teljesen privát szintjén az államokba repül. New Jersey-ben kezelik porckorongsérvvel, később Augusztus 29-én Rajneesh a Sheela férje (John Shelfer) megvett területre költözik.
Sheela az Oregon állam területén található kis megyében, Wasco county-ban talál egy nagy tanyát. A terület kopár, de gazdálkodásra és emberek elszállásolására tökéletes. 5,75 millió amerikai dollárért vették meg, területe 260 km2. A terület közelében fekszik Antelope község, ahol a környékbeli gazdák laknak.
1981 április 10-től egészen 1985 szeptember 16-ig háttérben maradt. Sheela intézte az ügyeit, este találkoztak és cseréltek eszmét. Arról sajnos nincsenek feljegyzések, hogy milyen instrukciókat adott Osho a titkárának, és hogy Sheela mit tett saját elhatározásból. Az viszont kikövetkeztethető, hogy Sheela-n kívül Osho másokkal is tartotta kapcsolatot, tehát nem teljes elszigeteltségben élt.
1981 Június 1-én előzetes nyilvános bejelentés nélkül Osho elutazik az éjszaka közepén egy repülőgép teljesen privát szintjén az államokba repül. New Jersey-ben kezelik porckorongsérvvel, később Augusztus 29-én Rajneesh a Sheela férje (John Shelfer) megvett területre költözik.
Sheela az Oregon állam területén található kis megyében, Wasco county-ban talál egy nagy tanyát. A terület kopár, de gazdálkodásra és emberek elszállásolására tökéletes. 5,75 millió amerikai dollárért vették meg, területe 260 km2. A terület közelében fekszik Antelope község, ahol a környékbeli gazdák laknak.
A gazdálkodók kezdetben boldogan fogadják Sheela kicsiny csapatát. Sheela-ék azt mondják a helybélieknek, hogy gazdálkodni szeretnének. Ez részben és főleg kezdetben igaz. Első etapban gátakat létesítenek, lakóházakat építenek és földeket fognak be veteményezés céljából.
A kezdetben 1000 fő körüli Osho-követők egyre inkább elviselhetetlenebbé válnak. Sheela nyilatkozatai alapján kiderül folyamatosan, hogy nem akarnak megállni az 1000 főnél, szeretnének olyan kiterjedt és nagy központot létrehozni amely akár 100000 - az százezer! - ember befogadására is alkalmas. A legnagyobb töréspont akkor keletkezett Osho/Sheela emberei és a helybéliek közt, mikor nyilvánvalóvá vált, hogy terveiket komolyan gondolják és a legerőszakosabb módszerektől sem riadnak vissza.
Az elején le kell szögezni, hogy a dráma ahol játszódik Wasco County egy 6,203 km2-es terület, jelenleg 26 000 fő lakossal. Összehasonlításképp olyan nagy, mint Hajdú-Bihar megye nálunk, azzal a különbséggel, hogy Hajdú-Bihar-ban 539 674 ember él.
Hozzá kell tenni természetesen azt is, hogy a farmerek és az állami intézmények munkatársai sem a legjobb szándékkal álltak a helyzethez. Az államügyészek, ügyvédek és biztonságvédelmi emberek mind csak akkor mozdultak meg, amikor elég bizonyíték állt a rendelkezésükre és mindvégig a lehető legóvatosabban mozogtak, a saját hátukat fedezve. Meg is lehet őket érteni, mert nem tehették meg a pozíciójukban hogy, nagyobb tömegek szerveződjenek ellenük, ráadásul tisztában voltak azzal, hogy Sheela csapata felkészült a jogi támadásokra, ellentámadásokra is.
2.
A fa házak épülnek, bővül a közösség. Bemutatják Antelope-ban a német dokumentumfilmes Wolgang Dobrowolny Ashram in Poona munkáját, aminek köszönhetően először van betekintésük az amerikaiknak Osho és követőinek a világába. A filmet sajnos csak német szinkronnal találtam meg, amit nem értek, a Vimeo-s linket megosztom a bejegyzés végén.
Dobrowolny alkotása főleg a későbbi Fear is the master film mellett eltörpül. Lágyan, felületesen mutatja be az indiai ashramot és annak közösségét, ennek ellenére is nagy hatással volt a kívülállókra.
Létrehoztak a helyiek egy One thousands friends of Oregon (Oregon 1000 barátja) nevű szervezetet, amely jogilag is képes volt érdekeiket érvényesíteni. Készítettek egy petíciót, amely arra kötelezte a szekta tagokat, hogy Rajneeshpuram épületeit bontsák le. A petíció lényege szerint a nem gazdálkodás céljából emelt épületeknek nincs létjogosultsága a farmon. Válaszlépésül Sheela elkezdte felvásárolni Antelope eladó házait. Könnyű volt válogatnia, mert nyomott árakon hozzájuthatott, a település fele eladó volt. Antelope-ban kialakították a saját kávézójukat, éttermüket és házaikat. Eddig a pillanatig nem voltak felfegyverezve Osho követői. Viszont erőszakosan viszonyultak a helyiekhez, kamerázták, fényképezték. A helyiek közül lövöldöztek elvétve, de csak útjelző táblákat lyuggattak ki.
1982-ben az "őslakosok" egy önkormányzati választások keretében megpróbáltak mindent, de 55-42 ellenében vesztettek a Rajneesh követőivel szemben. Ezáltal jogilag Sheela egy biztosabb pozícióba került.
1938 Július 29-én a portlandi Oregonban egy terrorista megtámadta a szekta üzemeltette hotelt az éj leple alatt. Robbanószerek hajnal 1 óra 20 perckor és később 2 óra 56 perckor több lyukat robbantottak a falakban, padlókban, ablakokban és tört ablaküveggel árasztották el az utcát. Több, mint 60 követőt evakuáltak az épületből épségben, akik egész éjjel nézhették ahogy a szállásuk porrá ég. A merénylőt, Stephen P. Paster-t később elfogták és 20 év börtönre ítélték.
Ez a támadás rendkívül ösztönözte későbbiekben a szekta tagokat, hogy saját védelmükről fegyveres erővel is gondoskodjanak.
3.
Lőteret alakítottak ki Rajneeshpuram területén és el kezdték kiképezni a követőket a fegyverhasználatra. Saját rendfenntartó erővel, rendőrségi hivatallal rendelkeztek, járőrautókkal amik Antelope területén is immár fegyveresen járőröztek nem csak kamerákkal és fényképezőgépekkel. Több panasz szerint az alvó lakosságot zavarták, erős reflektorokkal világítottak be a hálószobákba.
1984-ben jött el az a pillanat, hogy Oregon állam közvetlen vezetése sem hagyhatta szó nélkül Osho és Sheela terjeszkedését. Az újabb választás, már az egész megyét érintette és annak következő vezetését. Wasco megye jelenleg hozzávetőlegesen 26000 lakossal bír. 1983-ban és 84-ben 6000 főnyi választóképes polgárral számoltak, akik dönthettek a megye sorsáról. A republikánusok egy anti-Rajneeshee politikust, Ray Matthew-t kívántak döntési pozícióba juttatni.
Az talán örök rejtély marad, hogy mennyire Sheela magánakciója volt a Wasco-i választásokon indulni, vagy kifejezetten Osho kérte őt erre. Az viszont tény, hogy megpróbálkoztak azzal, hogy az akkori körülbelül 800 fős kis városukat felhizlalják és szavazatokat szerezzenek. A győzelemhez legalább 6000 új szavazóra lett volna szükségük.
Az elkeseredettség hatására az ország minden részéről hajléktalanokat szállítottak buszokon Rajneeshpuram területére. Jogilag megtehették, bárki szavazhatott és a megye lakosának mondhatta magát, aki Egyesült Amerikai állampolgár, betöltötte a 18. életévét és 20 napja Oregon államának lakosa. Több, mint 3000 hajléktalant sikerült Rajneespuram-ba csábítaniuk.
Azonban megkérdőjelezhetően, de a regnáló Wasco megye tisztviselője Sue Profit már a bejáratnál visszafordította a Rajneespuram-ból érkezőket. Felfüggesztették a szavazásra való jogukat, nem volt hajlandó regisztrációba venni egyetlen új érkezőt sem, választási csalás gyanújával.
Azonban megkérdőjelezhetően, de a regnáló Wasco megye tisztviselője Sue Profit már a bejáratnál visszafordította a Rajneespuram-ból érkezőket. Felfüggesztették a szavazásra való jogukat, nem volt hajlandó regisztrációba venni egyetlen új érkezőt sem, választási csalás gyanújával.
Így viszont több ezer hajléktalan maradt Sheela nyakán, akik persze örültek Rajneespuram vendégszeretetének, ingyen szállásnak, ételnek, italnak.
4.
Ekkor már a televíziós szereplései miatt Sheela a Rajneesh, későbbi Osho könyveknek jól megágyazott. Az államokban elterjedt a név, mondanivaló és tudjuk mi történik azzal, ami az USA-ban népszerű. A könyvek robbanásszerűen elterjedtek és manapság is a kiadók tudják, csak középen nagy betűvel meg kell jelennie az: OSHO feliratnak és biztos lesz vásárló.
Dan Wurow visszaemlékezéséből megtudjuk, hogy a megyei hivatal felkérte egy Rajneespuram-i telepszemlére. A feladata a felhúzott épületek megvizsgálása lett volna. Antelope környékére is csak golyóálló mellényben, rendőri kísérettel mehetett, gyomrát szorító görccsel. Rajneespuram gépfegyveresei kezükben mindig jól láthatóan tartották a fegyvereket, lövésre készen. Egy alkalommal Sheela egy barikádot állíttatott fel, megakadályozva Wurrow terepszemléjét.
Ekkor már a televíziós szereplései miatt Sheela a Rajneesh, későbbi Osho könyveknek jól megágyazott. Az államokban elterjedt a név, mondanivaló és tudjuk mi történik azzal, ami az USA-ban népszerű. A könyvek robbanásszerűen elterjedtek és manapság is a kiadók tudják, csak középen nagy betűvel meg kell jelennie az: OSHO feliratnak és biztos lesz vásárló.
Szalmonella fertőzés terjedt el több helyen a megyében. 10 saláta bár volt érintett gócpontként. Több, mint 700 áldozata lett, később bebizonyosodott, hogy az összesnek az eredete Rajneespuram volt. Külön labort építettek, ahol tenyésztették a szalmonella vírust és szekta hívők terjesztették. A célja vélhetően egyrészt az votl, hogy elterelje a figyelmet Rajneespuramról és gyengítse a hatalmon lévő vezetők megítélését.
A szekta bűnlajstroma között megtalálhatóak a helyi ivóvíz állományának megfertőzésére irányuló kísérletek. Tovább, de nem utolsó sorban egy repülőgépről való bombatámadás megszervezése!
Egykori Osho- követő nyilatkozata alapján tudjuk, hogy akire Sheela és a hozzá közel állóak megharagudtak az később gyakorta tapasztalt mérgezés tünetét. A farmra kiérkező helyszínelőknek adott vízbe is tettek mérget. A hajléktalanok lázadását, kordában tartását a sörükbe rakott nyugtatókkal érték el.
A szekta bűnlajstroma között megtalálhatóak a helyi ivóvíz állományának megfertőzésére irányuló kísérletek. Tovább, de nem utolsó sorban egy repülőgépről való bombatámadás megszervezése!
Egykori Osho- követő nyilatkozata alapján tudjuk, hogy akire Sheela és a hozzá közel állóak megharagudtak az később gyakorta tapasztalt mérgezés tünetét. A farmra kiérkező helyszínelőknek adott vízbe is tettek mérget. A hajléktalanok lázadását, kordában tartását a sörükbe rakott nyugtatókkal érték el.
Ez ügyben és bevándorlási ügyi csalások miatt is el kezdtek vizsgálódni a hivatalnokok.
Miután bebizonyosodott nincs rájuk szükség, a hajléktalanok ügyét úgy oldották meg, hogy az éjszaka közepén összeterelték és - természetesen - fegyveres erőszakkal távoli városokban kirakták őket. Aki látta az eseményt azt megfenyegették.
Sheela és társai az ellenük fellépő politikusok meggyilkolását tervezték. A politikusokat és azok családját, a parkoló járművüket, munkahelyüket megfigyelés alatt tartották. Államokon keresztül csempészett, lekövethetetlen fegyverekkel álltak lesben. Sheela ekkorra már komplex lehallgató hálózatot üzemeltet Rajenspuram területén. Tudomására jutott, hogy Osho számára a lakrészén az orvosa nagy dózisú gyógyszereket/drogokat szándékozik el helyezni egy állandó készlet formájában (avagy már helyezett is el). Ezeket Osho túladagolva öngyilkosságot követhetett volna el. Az őt kezelő orvos, pedig kész segíteni ebben. Az orvost Sheela egyik társa egy összejövetel végén megpróbálta megölni egy fecskendővel. A férfi túlélte.
5.
Osho nyit a média és a politikusok felé. Ő hív be vizsgálókat és minden múltban elkövetett bűntettet Sheela-ra, a titkárára ken. Az új titkár Ma Prem Hasya (Françoise Ruddy) lesz. Sheela korábban is szúrós szemmel nézett Hasya-ra, ugyanis sokáig csak neki volt a mesteréhez privát bejárása. Minden este ugyanis meetinget tartottak, egyeztettek a szükséges dolgokról. Ez is bizonyítja, hogy Osho nem zárta ki magát a közösség életéből, volt tudomása a körülötte folyó eseményekről.
Hasya tehát még Sheela távozása előtt bensőséges viszonyt alakított ki Oshoval. Mindez nem véletlen, Hasya gazdag producer férjével - akinek a Keresztapát is köszönhetjük - nagy befolyással és sok pénzzel rendelkezett. Ez, illetve az Oshonak juttatott pénz már önmagában instant bejutás volt a kultusz bizalmi körébe. Sokan érkeztek Osho-hoz a nyugati partról, Kaliforniából, voltak akik egyenesen a Hollywoodi villájukat adták oda a szektának.
David Berry Knapp, azaz (Swami Krishna Deva, rövidítve KD.) Sheela egyik kedveltje és a polgármester volt. Sheela távozta után rájött, hogy ő is későbbiekben gyanúsított lehet, ezért ő is köddé vált. Pozícióját és ismereteit kihasználva pedig a vádaknak elébe menve háttéralkut kötött a hatóságokkal.
Az új polgármester pedig az addigi ügyvédként jogaikat védő Philip Toelkes, kultista nevén Swami Prem Niren lett.
Folyamatosan zajlik Sheela szidalmazása, a ruháit máglyán elégetik. Még arra is utalnak, hogy ő miatta kellett mindenkinek csak és kizárólag vörös színű ruhákat viselni. Ami lehet, hogy részben igaz, de nem szabad elfelejteni, hogy Sheela nem spirituális vezető volt. Ő nem valószínű, hogy az öltözködési trendek érdekelték volna. Ráadásul mielőtt pozícióba került volna Indiában, már jóval ő előtte Osho határozta meg a csoport külsőségeit is.
Sheela eközben Németországban a megcsappanó vagyona miatt interjúkat és fotózásokat vállal. Retteg Osho és követői haragjától, akik tudja a meggyilkolásától nem riadnak vissza. A média nyilvánosság miatt végül kiderül rejtekhelye is.
Rajnespur körül ekkor a hatóságok fegyveres erőkkel körbe vették a területet és csak az elfogató parancsok kiadására vártak. K.D. ugyanis elmondott mindent, amit tudott és az ő tanúvallomása az addig és farmon található bizonyítékokkal bőségesen elég volt ahhoz hogy bíróság elé állítsanak minden gyanúsítottat. Viszont azzal is tisztában voltak, hogy Rajnespuram lakosai tűzerőben náluk is jobban felkészültek. 20 Uzi géppisztoly, 96 Kalasnyikov és számtalan revolver állt rendelkezésükre, készen bármely támadásra. Őrposztjaikban pedig az átlátható, kopár terepviszonyok mellett távolról láthattak bármely feléjük induló rendőri járművet, gyalogos egységet. Meglepetésszerű támadást kivitelezni ilyen körülmények között tehát rendkívül nehéz. A fegyvertelen ártatlanokat, sőt gyermekeket tűzvonalból kimenekíteni sérülés nélkül szintén logisztikai rémálom.
Osho érezte, hogy kezd megint forrósodni a talaj a lába alatt. 1985 október 28-án ezért ismét magánrepülőgépre száll és mozdítható vagyonával Bermuda-szigetek felé indul, nyomában a vérszagot fogott nyomozókkal. Ha elérte volna a Bermudákat akkor bottal üthették volna az Egyesül Államok hatóságai a nyomát, ugyanis onnan kiadatást nem kezdeményezhettek volna.
6.
1985 október 28-án Radzsnís magánrepülőgépét a Charlotte-i reptéren érik utol. Filmbe illő akció során rendőrök rohamozzák meg a gépet, ugranak rá fegyverekkel és kényszerítik megállásra. Ezzel párhuzamosan Sheela-t és követőit is letartóztatják Németországban és kiadják az Egyesül Államok kormányának.
Ezt követően a maximális rendelkezésre álló 10 nap során Osho-t körbe utaztatják vissza Portlandbe. Ez alatt az idő alatt látszólag szükségtelenül, lassan több állomáson, börtönben kerül időszakos elszállásolásra. Ezzel a minimális pszichológiai eljárással elérték, hogy valamennyire megtörjön és rábírták az együttműködésre. A tárgyalás után kijelentette, hogy nem kíván soha visszatérni az Amerikai Egyesült Államokba. Ez épp elég volt a bírónak, hogy visszaküldjék a lehető leghamarabb Indiába. Rajnes legnagyobb szerencséje, hogy Sheela nem vallott ellene.
A törvényszéki rajzoló elmondta, hogy életében egyszer érzett hasonlóan sötét aurát az Ayatolla körül.
1985 November 17-én tér vissza Indiába, amit már nem fog elhagyni haláláig (1990. január 19). Osho halála megkérdőjelezhető egyes vélemények szerint. Nagyon gyorsan égették el földi maradványait, mintha bizonyítékot tüntetnének el. Lehetséges, hogy akik próbálták - Sheela szerint legalábbis - megölni Oregonban, azok később miután már eléggé meggazdagodtak belőle végül eltették láb alól és átvették az "Osho-biznisz" irányítását.
Az oregoni Ranch ma egy keresztény szervezet birtokában van, akik gyerekeket üdültet ott. A helyiek határozottan örülnek, hogy kalasnyikovok és uzik torkolattüze helyett már röplabdák pattogása és vidám gyerekzsivaj hallatszik a szomszédból.
7+ Amit kihagytak a készítők:
Sheela szemtből szemben a dokumentumfilmet készítőknek nem vallja be, hogy ő volt a felelős az ételmérgezésekért, gyilkosságokért. Kulcsfontosságú emberek vallomásai, és bemutatása hiányzik a 6 részből.
Osho felesége, Christine Woolf Smith, született 1949 március 19-én (más neveken: Nirvano/ Ma Prem Vivek). Őt a mester árnyékaként is tekintették. A közelében mindig jelen volt, és mégis róla szó sem esik. Christine 41 évesen halt meg rendkívül megkérdőjelezhető körülmények között. Olyan hirtelen hamvasztották el, mint Osho-t. Rendőrségi eljárás egy évig folyt a halálával kapcsolatban, bizonyítékot azonban nem találtak.
A kanadai születésű Michael O’Byrne, azaz Swami Anand Jayesh karaktere hiányzik a dokumentumfilmből. Őt is láthatjuk pillanatra Osho, Sw Prem Amrito (fizikoterapeuta) mellett amint a rendőrök a reptéren bilincsben sétálnak. Rá az volt a jellemző, hogy teljesen kerülte a média szerepléseket, mindig a függönyök mögött állt. Az oregoni bukás után lett nagyobb szerepe, mint a pénzügyek kezelője. Jayesh volt az, aki Osho halála után sajtókonferenciát tartott. Jayesh szerint Osho utolsó szavai azok voltak, hogy "Rád hagyom az álmom" (I leave you my dream). Megkérdőjelezhető, hogy valóbban ezt mondta -e, illetve ha csak egy hosszabb szünetet tartott, akkor úgy is értelmezhető, hogy: "Elhagylak, álmom.". Bármi is legyen az igazság, Jayesh ezek után átvette az Osho központ és az ahhoz kapcsolódó biznisz irányítását.
Osho elhallgatott végrendelete is előkerült, 23 évvel később halála után. A végrendelet végrehajtójaként Jayesh szerepelt, a tanúk pedig Amrito és Niren. Ezt az iratot 3 külön szakértő is hitelesnek nyilvánította. Vajon mit tartalmazott amit feltétlenül el kellett hallgatni?
Osho felesége, Christine Woolf Smith, született 1949 március 19-én (más neveken: Nirvano/ Ma Prem Vivek). Őt a mester árnyékaként is tekintették. A közelében mindig jelen volt, és mégis róla szó sem esik. Christine 41 évesen halt meg rendkívül megkérdőjelezhető körülmények között. Olyan hirtelen hamvasztották el, mint Osho-t. Rendőrségi eljárás egy évig folyt a halálával kapcsolatban, bizonyítékot azonban nem találtak.
A kanadai születésű Michael O’Byrne, azaz Swami Anand Jayesh karaktere hiányzik a dokumentumfilmből. Őt is láthatjuk pillanatra Osho, Sw Prem Amrito (fizikoterapeuta) mellett amint a rendőrök a reptéren bilincsben sétálnak. Rá az volt a jellemző, hogy teljesen kerülte a média szerepléseket, mindig a függönyök mögött állt. Az oregoni bukás után lett nagyobb szerepe, mint a pénzügyek kezelője. Jayesh volt az, aki Osho halála után sajtókonferenciát tartott. Jayesh szerint Osho utolsó szavai azok voltak, hogy "Rád hagyom az álmom" (I leave you my dream). Megkérdőjelezhető, hogy valóbban ezt mondta -e, illetve ha csak egy hosszabb szünetet tartott, akkor úgy is értelmezhető, hogy: "Elhagylak, álmom.". Bármi is legyen az igazság, Jayesh ezek után átvette az Osho központ és az ahhoz kapcsolódó biznisz irányítását.
Osho elhallgatott végrendelete is előkerült, 23 évvel később halála után. A végrendelet végrehajtójaként Jayesh szerepelt, a tanúk pedig Amrito és Niren. Ezt az iratot 3 külön szakértő is hitelesnek nyilvánította. Vajon mit tartalmazott amit feltétlenül el kellett hallgatni?
TOVÁBBI FILMEK, DOKUMENTUMOK
Ashram in Poona (1981)
https://vimeo.com/247594349
Rajneesh: Spiritual Terrorist (1989)
https://vimeo.com/297002722
Rajneeshpuram | Down the Rabbit Hole
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2208&v=Gwx9nqknu-c
AMIT LÉNYEGÉBEN TETT
A jógát próbálta a tantrával keverni. Illetve egy olyan tantrikus életmodellt próbált spirituális jövőképként eladni, ami egyedül Osho számára jövedelmező. A tantrához sem volt persze sok köze, ugyanis a tantra által hangsúlyozott tiszta tudatosság sem található meg a drogok általi bódulatokban.
Osho segítség címszó alatt drogokat, következmények nélküli szexualitást és elmebajt kínált, kínál.
Mi van, ha megtekintjük egy olyan ember életét, aki valóbban tett az emberekért, mint Szvámi Ráma? Ő nyugaton tanult, gyógyított, képezte magát, kórházat alapított és hagyta magát tesztelni, emberi közelségbe hozta a meditációt, gyógyítást. Elég erős kontraszt, ugye?
Osho egy nagyszerű negatív példa, HA a teljes embert nézzük és a teljes mondanivalóját annak amit ő átadott az embereknek. Ha CSAK egy kontextusból kiragadott idézetet olvasunk tőle, amit ő maga is lopott szentkönyvekből, akkor a kék pirulával megelégedtünk.
"Emberek milliói éltek már a Földön, és még a nevüket sem tudjuk. Fogadd el az egyszerű tényt: csak néhány napig vagy itt, azután eltűnsz. Ezt a néhány napot nem szabad képmutatással, félelemben elvesztegetned."Nem kell fel ébrednünk, minden a legnagyobb rendben van.
Ha a piros pirula érdekel minket (a ruha helyett :D ), kételkedjünk, járjunk nyitott szemmel és tanuljunk - mások hibáiból is!
Azoknak, pedig akik továbbra is szeretnének Osho könyvet olvasni egy dolgot nem árt figyelembe venni: Rajnees nem írt egyetlen könyvet sem. A könyveket névtelen írók írták, azokat az előadásokat alapul véve ahol a későbbi Osho saját olvasmányai alapján beszél arról, amit ő leszűrt azokból.
Azoknak, pedig akik továbbra is szeretnének Osho könyvet olvasni egy dolgot nem árt figyelembe venni: Rajnees nem írt egyetlen könyvet sem. A könyveket névtelen írók írták, azokat az előadásokat alapul véve ahol a későbbi Osho saját olvasmányai alapján beszél arról, amit ő leszűrt azokból.
https://ujszo.com/vasarnap/osho-a-spiritualis-oligarcha
https://reprobatepress.com/2018/04/26/fear-is-the-master-a-delirious-christian-expose-of-rajneesh/
https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1985-11-10-mn-3387-story.html
https://www.oregonlive.com/rajneesh/2011/04/part_one_it_was_worse_than_we.html
https://www.documentcloud.org/documents/73832-03-swami-devageet-testimony.html#document/p33/a14388
https://www.hindustantimes.com/pune-news/why-is-jayesh-missing-from-osho-s-wild-wild-country/story-AG1TCjRdSeu12K2Of25agP.html
https://www.scoopwhoop.com/shocking-things-about-rajneeshpuram/