Évekkel ezelőtt egy érdekes könyvbe botlottam, aminek a címe az volt, hogy "Mit akarsz valójában?" Az eredeti címe egyébként eltér jelentésében, az a Sudden Awekening, azaz Hirtelen Felébredés. A könyv írója Eli Jaxon Bear, akiről külön ezúttal nem szándékozok írni, viszont művére nagyon is szeretném felhívni a figyelmet.
Eli Jaxon sok témát boncolgat a Mit akarsz valójában?-ban, ám mégis egységes marad végig mondanivalója. Az írást egyaránt tudom ajánlani kezdő spirituális kutatóknak és haladó lelkeknek egyaránt. Eli olyan témákat boncolgat, mint az ego szerepe, félelmek leküzdése, lelki és szellemi működésünk. Érthetően fogalmaz, az általa felvázolt összefüggéseket olvasmányosan adja át. Az író saját élményeiről is beszél, a mesterével való találkozást is elmeséli, így sokkalta valóságosabb, személyesebb képet alkothat az olvasó a felvázolt folyamatokról.
Néhány sort kiválasztottam a könyvből. Az idézett részek a félelmeinkről szólnak. Azt hiszem, ez a téma amúgy is rendkívül aktuális 2020-ban.
"A csend az a kulcs, amely kinyitja a szolgaság bilincseit."
"Emlékezz, hogy az egó túlélőgépezet, minden programja azért működik, hogy segítsen elkerülnöd a félelmet és a veszélyeket, így kockázatmentes biztonságban maradj. Az ismeretlentől való félelem sekélyes szinten tartja az embereket, csupán lényegtelen dolgokkal elfoglalva őket, hogy megpróbálják kivédeni a felszín alatt rejlő félelmeket. A lélek hív téged, hogy ne csupán létfenntartó rutintevékenységeiddel foglalkozz, ha nem állj ki és nézz szembe a rettegéssel, amely valójában irányítja az életedet."
"A félelmet gondolkodással rejted el, gondolkodásod, pedig kételyek, és a biztonságvágy témáit variálgatja. Valahányszor olyasmit gondolsz, ami kételyen vagy biztonságvágyon alapul, a félelemmel való közvetlen szembenézést kerülöd el. A bizonytalanság, az óvatosság, a hasonlítgatás, a panaszkodás, a belső vita, az elhatárolódás, az ítélkezés és a „Mit kellene tennem?" gondolatának kergetése - mind az ismeretlentől való rettegés közvetlen átélésének neurotikus elkerülési módjai.
A börtönöd falai félelemből készültek - félsz attól, vajon mi lehet a túloldalon. Amikor végre eleged van a börtönből, nem számít többé, hogy félsz - e vagy sem. A félelemfalai nem tudnak többé megállítani.
Amíg elméddel azonosulsz, megmaradnak a kételyeid. Azon töröd a fejed, hogy miben lehet megbízni. A fejedben hallható hang miatt zűrzavart és homályt élsz át. Nem látod azt, ami ott van közvetlenül előtted, mert a múltban és a jövőben élsz, mentálisan elszakadva a jelentől."
"A természetes intuíció a csendben szólal meg. Ha beszélsz magadban, nem hallod meg az intuíciót. Ha beszélsz magadban az, lecsapolja az életerődet. Ha kétely merül fel, ne kövesd, és ne tekintsd személyes ügynek. Semmit sem tud tanítani neked. Csupán egy futó gondolat a sok közül. Az aggodalom és a kétely csupán félelem, és egy hozzá kapcsolódó történet. Ha a történetben maradsz, sosem férsz hozzá a félelemhez.
Tedd félre a történetet. Ne vegyél részt a kételyben, és nézz szembe mindennel. Hívd meg a félelmet, engedd még erősebbé válni, és kövesd a szívedet!
Aki igazából vagy az, mindennel meg tud birkózni. Akinek gondolod magad az, nem létezik, így nincs mit vesztened. Amikor eltűnik a személy látszata, akinek hiszed magad, és közben mozdulatlanul nyugalomban maradsz, felismerheted, ki vagy valójában. Mi marad, amikor eltűnsz? Mi marad, ha kibírod, amit kibírhatatlannak hiszel?"
"Kételyeid olyanok, mint a heroin. Függsz tőlük, és azt gondolod, hogy még egy adagra van szükséged. De ezek a kételyadagok semmi újat nem tudnak adni neked, semmi frisset. Állj le! Add fel függőségeidet! Drogod a félelem, a kétely és a biztonságvágy. Ne érj hozzájuk: mérgezőek!"
A saját példányom, amit még évekkel ezelőtt vettem meg, az Édesvíz kiadó gondozásában jelent meg. 173 oldal hosszú, ideális tördeléssel és egy oldalon kevés karakterrel lett nyomtatva. Nyáron egy fa alatt, vagy nyugágyon olvasva nagyszerű élmény lehet elmélyedni benne. Nem sok könyvre mondom ezt, de a Mit akarsz valójában? egy határozottan újraolvasható mű. Jó olvasást kívánok hozzá!