2023. január 27., péntek

Seth a "beszélők" munkájáról

Az előző, J. Greber cikkhez kapcsolódó szövegre bukkantam a Seth (Jane Roberts - Seth könyve) szövegekben. Megosztom a velejét, bízom benne hogy más is érdekesnek találja: 

"Egyes rendszerekben az „egyén” tökéletesen tudatában van annak, hogy - a ti fogalmaitok szerint - több egója van. A teljes pszichológiai szervezet bizonyos értelemben sokkal gazdagabb, mint a tiétek. Olyan Krisztus, aki ezzel nincs tisztában, ebben a rendszerben nem jelenhetett volna meg. Vannak az érzékelésnek olyan fajtái, amelyeket ti nem ismertek; olyan világok, amelyekben a fény fogalma sem létezik, ahol az érzékelés nem a fényen, hanem a hőmérsékleti különbségeken alapul. (22:21.) E világok bármelyikében a Krisztus drámája nem jelenhetett volna meg ugyanúgy, ahogy a tiétekben. És ugyanez érvényes az összes nagy vallásotokra, bár - mint korábban is mondtam már - általánosságban szólva a buddhisták közelebb járnak a valóság lényegéhez. A lélek örök érvényességét, sebezhetetlenségét azonban ők sem értették meg, és nem éreztek rá egyedi jellegére. De a Buddha, csakúgy, mint Krisztus, lefordította mindazt, amit tudott, a ti valóságotok fogalmaira. És nemcsak a fizikai valóságotok, hanem a lehetséges fizikai valóság fogalmaira is.

(22:28.) A módszerek, a minden vallás hátterében meghúzódó módszerek azért jöttek létre, hogy elvezessék az embert a megértés birodalmába, amely a jelképektől és a példázatoktól függetlenül létezik: a belső megértéshez, amely az általa ismert fizikai világon belül és kívül eső dolgokat egyaránt feltárja előtte. Régi kolostorokban, különösen Spanyolországban sok, eddig még föl nem fedezett kézirat létezik, amelyek vallási szervezetek földalatti csoportjairól szólnak: e csoportok elevenen tartották a titkot, miközben a többi szerzetes régi latin kéziratokat másolt.

Afrikában és Ausztráliában éltek olyan törzsek, ahol az írás sohasem alakult ki, de szintén ismerték a titkokat. „Beszélők”-nek nevezett emberek megtanulták ezeket, és elterjesztették Észak felé, még Krisztus kora előtt eljutottak egészen Észak-Európáig.

- Le tudnál diktálni egyszer egy ilyen Beszélő-kéziratot?

Ez lehetséges; hosszú idő és kitűnő körülmények kellenek hozzá.

- Nagyon szeretném látni egyszer.

Az a munka hozzávetőleg öt évet venne igénybe, mert sok különböző változat létezett, és több vezető is, akik különböző irányban indultak el tanítani népüket. E csoportok jóvoltából a világ addigra jobban megérett már a kereszténység befogadására, mint azt feltételezitek. „Eltemetve” ott lapultak már ezek az ideák Európa-szerte. Azonban sok fontos fogalom el is veszett. Egész egyszerűen a gyakorlati módszerekre tevődött a hangsúly: a szabályok érthetőek maradtak, de az okok feledésbe merültek.

A druidák sok mindent átvettek a Beszélők fogalmai közül. Az egyiptomiak ugyancsak. A Beszélők minden ma ismert vallásnál korábban működtek; vallásuk sok helyen elszórtan, spontán módon bukkant fel, és futótűzként terjedt Belső-Afrikában és Ausztráliában. Volt egy külön csoport azon a területen is, ahol később az aztékok éltek, bár a földterület akkor némiképp más képet mutatott, és az alacsonyabban fekvő barlanglakások olykor víz alá kerültek.

(22:41.) Az évszázadok során át a Beszélőknek különféle csoportjai működtek. Kiváló képzésük folytán tanításaik megőrizték hitelességüket. A Beszélők azonban azt tartották, hogy nem helyes a szavakat írásba foglalni, s ezért nem jegyezték le őket. A földi természet jelképrendszerét használták, és ennek pontosan értették az okát. A Beszélők a ti kőkorszako­tokkal egy időben éltek, és vezetők voltak. Az ő képességeik segítettek az ősembereknek a túlélésben. Akkoriban azonban kevés fizikai kommunikáció zajlott az egyes Beszélők között; némelyik nem is tudott a többiek létezéséről.

Az ő tanításaik a lehető legteljesebb mértékben „tiszták” és torzításmentesek voltak. Ezért alakulhatott úgy az évszázadok során, hogy sokan, akik megismerkedtek ezekkel a tanításokkal, példabeszédekké és mesékké alakították őket. A zsidó szent iratokban jókora tömegben lehet fölfedezni e korai Beszélők tanításainak nyomait, de a torzítások már itt is elkendőzték a mondanivalót.

(22:44. Jane elmondta: a kérdéseim után, a Beszélőkről szólva úgy érezte, „egyre hátrább és hátrább és hátrább” halad.

Itt érdemes megjegyezni, hogy egy újabb keletű bibliai forrásmunka Izrael történelmének kezdeteiről szólva sokat foglalkozik az úgynevezett „szájhagyománnyal”, amely évszázadokkal megelőzte az írott igét, s így hozzájárult annak megformálásához is. A szájhagyomány hosszú időszaka alatt az ige különféle okokból torzításokat szenvedett, és sok minden ki is maradt belőle. Közelmúltbeli kutatások kimutatták, hogy a hagyományokat először a Kr. e. tizenkettedik század táján gyűjtötték össze és jegyezték fel. Ebből fejlődtek ki később a Biblia könyvei. Az ülés folytatása 23:02-kor.)

Mivel az anyagot a tudat teremti, és nem megfordítva, ennélfogva a gondolat előbb és tovább létezik, mint az agy. A gyermek összefüggően gondolkodik, mielőtt megtanulná a szavakat - csak éppen még nem képes a fizikai világegyetemet annak szabályai szerint befolyásolni. Ez a belső tudás tehát mindig is hozzáférhető volt, fizikailag is meg kell nyilvánulnia - a szó szoros értelmében testté kell válnia. A Beszélők alkalmazták először a belső tudást a fizikai rendszer befolyásolására, ők tették ismertté a fizikai világban. Néha évszázadokon át csak egy-két Beszélő létezett. Más időszakokban sokan voltak. Körülnéztek, és tudták, hogy a világ az ő belső valóságukból keletkezett. Elmondták ezt másoknak is. Tudták (pauza), hogy a természet látszólag szilárd tárgyai számtalan apró tudatból épülnek fel.

Felismerték, hogy saját teremtő erejük, kreativitásuk által formálják az ideát anyaggá, és hogy az anyag lényege maga is eleven tudat. Mélységében ismerték a köztük és környezetük között fennálló, természetes kölcsönhatást, és tudták, hogy cselekedeteik által megváltoztathatják a környezetet.

(...) Mármost előfordulhat, hogy a Beszélők a reinkarnációs ciklus során valamely konkrét életükben használják ezt a képességüket, de az is előfordulhat, hogy nem is tudnak róla. " /Jane Roberts - Seth könyve

A Seth által beszélőkként említettek munkája nagyon hasonlít a próféta, illetve a médiumok feladatköreire. Későbbiekben azonban Seth beszélőnek tekinti a művészeket is: "Sok képzőművész, költő és zenész voltaképpen Beszélő: lefordítanak egy valóságot egy másik valóság fogalmaira; mindkét valóságban nagy intenzitással létező lelki struktúrákat alkotnak - olyanokat, amelyek egyszerre több valóságból is érzékelhetők."

És igen, tágabb értelemben nevezhetünk egy jó festőt médiumnak is. Ugyanis a belső látása, illetve az asztrál/szellemvilágban látott képeket képes másoknak közvetíteni. Ugyanakkor egy "átlagos" festő tagadhatatlanul másabb kategóriába tartozik, mint egy olyan író vagy beszélő médium aki teljes mértékben eszköze a szellemvilágnak.

A Seth könyveket továbbra is ajánlom mindenkinek, már csak az ilyen kis mikro érdekességek miatt is. A tudás mindenhol ott van. Jó olvasást és megtapasztalásokat kívánok! 

/Írta: Balogh Tamás, 2023. 01. 27